Menü Hungarian

Radiális lökéshullám terápia kismedence fájdalom szindróma (CPPS) esetén

K. M. Nikolaevich

Forrás: Urology, 2013. Vol. 6

Oroszország

Figyelemreméltó tünetcsökkenés

study-22

Az eset-csoportban mind a 15 alany jelentős eredményt ért el, fájdalom csökkenésében és az életszínvonal növekedésében, összevetve a kontroll-csoporttal, ahol a javulás kisebb mértékű volt.

Absztrakt

Cél:

A gyógyszeres kezelés és az extrakorporális lökéshullám terápia (ESWT) hatékonyságának összehasonlítása, krónikus kismedence fájdalom szindróma (CPPS) tüneteinek megszüntetésében.

Alanyok és módszertan:

A tanulmány két csoportban zajlott, 30 páciens megfigyelésével, akik legalább 3 hónapja tapasztalják a CPPS tüneteit. Mindkét csoport heti egy alkalommal kapott kezelést, 6 hónapon keresztül. A kettes csoport lett a kontroll csoport. Randomizált, kontrollált tanulmány keretében zajlott az elemzés. 

Az EWST kezelést perineális gáti behatolással végezték, standard EWST eszközzel. Az első csoportban a páciensek heti egyszer, 4 héten keresztül kapták a terápiát, meghatározott protokollal. A kettes csoport gyógyszeres kezelést kapott. A standardizált utánkövetés a kezelés után 1, 2, 4, illetve 12 hónappal készült.

Eredmények:

Az alanyok mindegyike ambuláns kezelésben és utánkövetésben részesül. Az első csoportból mind a 15 páciens jelentős változást mutatott fájdalomenyhülés és életminőség javulás tekintetében, a gyógyszeres csoporthoz képest, ahol kisebb mértékű állapotjavulást tapasztaltak a résztvevők. A perineális ESWT alkalmazás egyszerű és biztonságos, valamint mellékhatásoktól mentes módszer.

Összegzés:

A tanulmány megerősítette,hogy a perineális ESWT biztonságos és hatékony lehetőség a CPPS kezelésére, mely számottevően több pozitív hatást eredményez, mint a gyógyszeres terápia. Ezen felül egyszerű és kis költségű módszer, mellékhatások nélkül.

Még több tanulmány

Válasszon nyelvet

Értesítések bezárása